Az LMP szerint a kormány célja az önkormányzatiság felszámolása: az idei költségvetésből is épp annyi jut az önkormányzatokra, hogy életben maradjanak. 29 milliárdot von el a kormány az önkormányzatoktól, ezért nem lesz pénz szociális ellátásra vagy lakásfenntartási támogatás nyújtására.
Az LMP szerint a kormány lassan felszámolja az önkormányzatiságot, hiszen a jövő évi büdzsé is „csak lélegeztetőgépen tartja” a helyhatóságokat. Gerstmár Ferenc, a párt önkormányzati szakszóvivője, Lengyel Szilvia, a Pest megyei közgyűlés LMP-s frakcióvezetője, valamint Csárdi Antal fővárosi közgyűlési képviselő szombaton sajtótájékoztatón bírálta a 2015-ös költségvetés önkormányzatokat érintő fejezetét. Gerstmár Ferenc az adósságkonszolidációra fordítható forrásokat kevesellte, amelyek csak a működési problémák fedezetére elégségesek – mondta –, gazdaságfejlesztésre már nem.
Kifogásolta, hogy csaknem 29 milliárd forintot von el a kormány az önkormányzatokról, így azoknak rendszeres szociális ellátásra vagy lakásfenntartási támogatás nyújtására már nem lesz fedezetük, de megszűnt a bajba jutott hiteleseket segítő adósságkezelési keret is, így a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő devizahitelesek senkitől sem kapnak segítséget – mondta. A politikus szerint bár helyi adók kivetésére lehetőséget ad a kabinet, az önkormányzatok a lakosság túladóztatása miatt ezzel nem tudnak élni. Kifogásolta azt is, hogy az önkormányzati tisztségviselők bére hat éve nem emelkedett. A képviselői tiszteletdíjak megállapításával kapcsolatban a politikus úgy véli: azokat úgy kell meghatározni, hogy ne veszélyeztesse a működést.
Lengyel Szilvia azt sérelmezte, hogy az ígértnél négymilliárd forinttal kevesebb forrás áll rendelkezésre az európai uniós pályázatok önrészének fedezetére. A képviselő aggályosnak ítélte az önkormányzatok támogatásának gyakorlatát, mert az lehetőséget ad arra, hogy a források a kormányzat gazdasági háttértársaságaihoz vagy a nekik kedves településekhez jussanak. Meglátása szerint a rezsicsökkentés az önkormányzati tulajdonban lévő nonprofit szolgáltatókat is csődbe viheti.
Csárdi Antal azt bírálta, hogy a kormányzat az átvállalt feladatokhoz mérten nagyobb összegű forrásokat vont el az önkormányzatoktól, így a kötelezően ellátandó feladataikat rosszabb minőségben teljesíthetik, önként vállaltakra pedig nem marad forrásuk. Sérelmezte azt is, hogy míg stadionépítésre milliárdok mennek el, addig a 3-as metró felújításához semmit nem nyújt a jövő évi büdzsét. Kérdésre elmondta: a rekonstrukció mintegy 180 milliárd forintba kerül.